SEO (Search Engine Optimization)

به معنی بهینه سازی وب سایت در موتور های جستجو می باشد. در این روش صاحبان وب سایت برای به دست آوردن جایگاهی مناسب در موتو های جستجو، محتوای سایت خود را بهینه می کنند تا رتبه بالاتری را در نتایج جستجو به دست آورند.

SEM (Search Engine Marketing)

به معنی بازاریابی در موتور های جستجو می باشد. در این روش صاحبان وب سایت با انتشار تبلیغ و پرداخت هزینه به موتور های جستجوی مختلف مثل گوگل، یاهو، ماکروسافت و ... وب سایت خود را در صفحه اول نتایج جستجو به نمایش می گذارند

بهینه سازی وب سایت (SEO) بسیار زمان بر است. به طوری که برای به دست آوردن نتیجه ای مناسب از این روش، باید زمانی بیشتر از 3 ماه را صرف کرد تا وب سایت مورد نظر به مرور، رتبه بالاتری در نتایج جستجو به دست آورد. در صورتی که با انتشار تبلیغ در موتور های جستجو می توان وب سایت خود را حداکثر تا 24 ساعت در صفحه اول نتایج جستجو به نمایش گذاشت.

بهینه سازی وب سایت (SEO) بسیار پر هزینه است. به طوری که به ازای هر کلید واژه ی انتخاب شده باید هزینه ی زیادی پرداخت کرد و هرچه تعداد این کلید واژه ها بیشتر شود به مراتب هزینه هم بالاتر خواهد رفت اما با انتشار تبلیغ در موتور های جستجو می توان کلید واژه ها را به صورت نا محدود انتخاب کرد و تنها هزینه ای اندک برای هر کلیک پرداخت کرد.

با انتشار تبلیغ در موتور های جستجو (SEM)، آگهی دهنده تنها زمانی هزینه پرداخت می کند که بازدید کننده به وب سایت وی مراجعه کرده باشد. اما با استفاده از روش بهینه سازی وب سایت در هر صورت باید هزینه پرداخت کرد تا وب سایت مورد نظر رتبه ی بالاتری کسب کند.

با انتشار تبلیغ در موتور های جستجو (SEM)، آگهی به صورت رایگان نمایش داده می شود و آگهی دهنده تنها هزینه کلیک را پرداخت می کند اما با استفاده از روش بهینه سازی وب سایت (SEO)، آگهی دهنده باید هزینه ی ثابتی را برای قرارگیری وب سایت خود در صفحه اول جستجو پرداخت کند، خواه بازدید کننده داشته باشد خواه نداشته باشد.

افرادی که از روش تبلیغ در موتور های جستجو استفاده می کنند اولویت بیشتری نسبت به افرادی که از بهینه سازی سایت استفاده می کنند دارند و سایت آنها همیشه بالا تر از سایت های بهینه شده قرار می گیرد.

با استفاده از تبلیغ در گوگل بازدید کنندگان زیادی به وب سایت آگهی دهنده مراجعه می کنند و همین امر باعث بهبود رتبه وب سایت در موتور های جستجو می شود. پس می توان نتیجه گرفت انتشار تبلیغ در گوگل باعث بهبود رتبه سایت در موتور های جستجو (SEO) نیز می شود.

با استفاده از روش بهینه سازی وب سایت (SEO) و با گذراندن زمان بسیار زیاد و صرف هزینه ی بالا ممکن است به نتیجه ی دلخواه رسید اما برای ماندگاری این نتیجه باز هم باید هزینه ی پشتیبانی پرداخت کرد تا جایگاه وب سایت حفظ شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روش تبلیغات در موتور های جستجو، امکان مدیریت بودجه و زمان تبلیغ است به این ترتیب می توان با هر بودجه ای در هر زمانی تبلیغ کرد.

نتیجه استفاده از روش بهینه سازی وب سایت (SEO) قابل پیش بینی نیست زیرا با توجه به تعداد بازدید کنندگان و با گذشت زمان، رتبه وب سایت مورد نظر در موتور های جستجو تغییر می کند. در مقابل تبلیغ در موتور های جستجو (SEM) بر خلاف بهینه سازی وب سایت (SEO) کاملا قابل مدیریت است و جایگاه آن در نتایج جستجو توسط آگهی دهنده قابل تنظیم است.

با استفاده از روش انتشار تبلیغ در موتور های جستجو می توان گزارش هایی به صورت کامل از بازدید کنندگان وب سایت دریافت کرد اما در مقابل با استفاده از روش بهینه سازی وب سایت (SEO) بسیار دشوار است که بتوان تشخیص داد که چه تعدادی از بازدید کنندگان و با چه روشی به وب سایت مراجعه کرده اند.