شنبه, 01 ارديبهشت 1397

باورهای اشتباه برای تبلیغ در گوگل

باورهای اشتباه برای تبلیغ در گوگل

پیش از آنکه بخواهیم راجع به این باورهای اشتباه صحبت کنیم بهتر است ابتدا توضیح مختصری در مورد تبلیغ در گوگل (Google AdWords) به شما بیان کنیم. Google AdWords سرویس آنلاین تبلیغاتی است که به صاحبان کسب و کارهایی که دارای وب سایت هستند، اجازه می‌دهد تبلیغات خود را در نتایج جستجوی گوگل نمایش دهند. این تبلیغات بر اساس کلیدواژه هایی که صاحبان کسب و کار انتخاب می‌کنند و کاربران آن را در گوگل جستجو می کنند، نمایش داده می شوند. به عنوان مثال در صورتی که کاربری در گوگل کلیدواژه "چاپخانه" را جستجو کند، در صفحه‌ی نتایج گوگل، تبلیغ وب سایت مورد نظر نمایش داده می شود (مانند تصویر زیر). نکته ی قابل توجه درباره‌ی این موضوع نحوه‌ی محاسبه هزینه‌ی تبلیغ در گوگل است؛ هزینه تبلیغ تنها در زمانی کسر می‌شود که کاربر پس از جستجوی کلیدواژه‌ی مورد نظر، روی وب سایت کلیک کند.

تبلیغ در گوگل


حال با توجه به اینکه اندکی با چگونگی عملکرد تبلیغ در گوگل آشنا شدید، بهتر است اطلاعاتی در مورد وجهه جهانی Google AdWords نیز داشته باشید. امروزه با توجه به افزایش حضور صاحبان کسب و کار در دنیای اینترنت و افزایش رقابت بین آنها، جایگاه وب سایت های این شرکت‌ها، بیش از پیش مورد اهمیت قرار گرفته است به طوری که بسیاری از شرکت های جهانی به دلیل عملکرد نامطلوب در دنیای اینترنت از این رقابت عقب مانده‌اند. در همین راستا بسیاری از برندها و کمپانی‌های معتبر جهانی برای رقابت در این عرصه از Google AdWords برای فروش و معرفی محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کنند. طبق اعلام شرکت گوگل در سال 2016 بیش از 96% درآمد این شرکت از طریق Google AdWords تامین می‌شود و همین موضوع نشانه‌ی خوبی بر محبوبیت و اثربخشی این سرویس تبلیغاتی به شمار می‌رود.

با توجه به موارد ذکر شده بسیاری از بازاریابان و صاحبان کسب و کار از استفاده از این سرویس امتناع می کنند که قطعا برای خود دلایلی هم دارند! اما اینکه این دلایل درست هستند یا خیر را در این مقاله سعی کرده‌ایم مورد بررسی قرار دهیم.

کاربران بر روی وب سایت هایی که از تبلیغ در گوگل استفاده می‌کنند، کلیک نمی‌کنند!

این اولین و بزرگترین باور غلطی است که متاسفانه در جامعه ما شکل گرفته است! در همین راستا بهتر است یادآور شویم که گوگل یکی از شرکت‌های بزرگ در سطح دنیا محسوب می‌شود و همانطور که در بالا نیز اشاره شد تقریبا تمام درآمد این شرکت از طریق سرویس تبلیغاتی Google AdWords تامین می‌شود. شاید باور میزان درآمد گوگل به صورت روزانه از طریق این سرویس کمی برایتان سخت باشد اما باید گفت گوگل به صورت روزانه بیش از 100 میلیون دلار از طریق گوگل ادوردز درآمد کسب می کند! با توجه به این موضوع که با کمی جستجو می‌توانید راجع به صحت آن اطلاعاتی کافی کسب کنید، باید گفت مردم روی تمامی وب سایت هایی که از تبلیغ در گوگل استفاده می‌کنند، کلیک می‌کنند! علاوه بر این بسیاری از کاربران اینترنت تفاوت وب سایت‌های سئو شده با وب سایت‌های تبلیغ شده را نمی‌دانند. پس جای نگرانی نیست.

شرکت‌های رقیب به صورت پیاپی روی تبلیغ ما کلیک می کنند و باعث اتمام بودجه‌ی تبلیغاتمان می‌شوند!

یکی دیگر از موارد اشتباهی که در مورد تبلیغ در گوگل وجود دارد، ساده انگاشتن سیستم مدیریتی گوگل ادوردز می‌باشد. گوگل از مجموعه‌ای از دقیق ترین و پیچیده ترین فناوری‌های روز دنیا برای جلوگیری از کلیک‌های تقلبی استفاده می‌کند. این فناوری‌ها فاکتورهای بسیار بیشتری را مورد بررسی قرار می‌دهند و تنها به آدرس IP و موقعیت جغرافیایی کاربران وابسته نیستند.

علاوه بر این، گوگل در راستای هدفمند کردن تبلیغات کاربران خود و ارائه اطلاعات مدیریتی به آنها، گزارش‌های بسیار دقیق و کاملی از عمکرد کمپین های تبلیغاتی به کاربران خود ارائه می‌دهد و هرگونه فعالیت مشکوک را که باعث تغییر نتایج تبلیغات شود را به شما اطلاع می‌دهد. در همین راستا حتی اگر کسی تصور کند که تعداد کلیک زیادی از یک منطقه دریافت می‌کند، می‌تواند این مورد را به تیم پشتیبانی تبلیغ در گوگل اعلام کند تا این موضوع توسط آنها مورد بررسی قرار گیرد. بدین ترتیب در صورتی که مشکلی در مورد کلیک روی تبلیغات شما کشف شود، تمام هزینه‌های این کلیک‌های مشکوک به حساب شما بازگردانده می‌شوند.

تبلیغ در گوگل گران است و به صرفه نیست!

متاسفانه شایعات زیادی در مورد هزینه‌های تبلیغ در گوگل وجود دارد و بسیاری از صاحبان کسب و کار معتقدند انتشار تبلیغ در گوگل اصلا به صرفه نیست و این کار باعث دور ریختن سرمایه است!

همانطور که می‌دانید تمام شیوه‌های تبلیغاتی دارای هزینه هستند و وجه تمایز بین این شیوه‌ها تعرفه و میزان بازگشت سرمایه است. بسته به نوع کسب و کار و بازار هدف مجموعه، انتخاب شیوه‌های تبلیغاتی قطعا متفاوت هستند اما نکته‌ی حائز اهمیتی که در مورد تبلیغات آنلاین وجود دارد، محبوبیت و اثربخشی تبلیغات گوگل بین تمام شیوه‌های دیگر می‌باشد. مطمعناً تبلیغ در گوگل نیز هزینه دارد اما نرخ بازگشت سرمایه آن با توجه به هدفمند بودن تبلیغات و امکان هدف قرار دادن مخاطبان اصلی، نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی بسیار بالاتر است.

همانطور که می‌دانید هزینه‌ی تبلیغات در Google AdWords با توجه به تعداد کلیک‌های کاربران روی وب سایت، محاسبه می‌شود بدین ترتیب اگر بودجه‌ی روزانه تبلیغ در گوگل شما بسیار اندک باشد، قطعا تبلیغ وب سایت در زمان بسیار کمی نمایش داده می‌شود و ممکن است بسیاری از مخاطبانتان به دلیل اتمام بودجه‌ی روزانه، تبلیغ وب سایت شما را مشاهده نکنند و این یعنی از دست رفتن مشتری‌های بالقوه! در این شرایط اولین راهی که ممکن است به ذهنتان برسد، افزایش میزان بودجه‌ی روزانه تبلیغ است تا با این کار زمان نمایش تبلیغ وب سایت شما، افزایش داده شود. حال آنکه به جای اینکار که به لحاظی باعث از دست رفتن سرمایه می‌شود، می‌توان با همان بودجه‌ی اندک تبلیغات خود را تنها در ساعاتی از روز که می‌دانیم بازخورد بیشتری دارد، نمایش دهیم. گزارشات تحلیلی از این دست یکی از مزیت‌های استفاده از Google AdWords است.

افزون بر این راه‌های دیگری جهت هدفمند کردن و کاهش هزینه‌های تبلیغ در گوگل وجود دارد که ممکن است بسیاری از شرکت‌ها علم استفاده از این روش‌ها را نداشته باشند. به عنوان مثال محدود کردن موقعیت جغرافیایی انتشار تبلیغات که به صاحبان کسب و کار این اجازه را می‌دهد تا تبلیغات خود را فقط در یک شهر خاص (مثلا اصفهان یا تهران) به نمایش بگذارند، می تواند یکی از ویژگی‌های خوب و هدفمند به حساب رود. همچنین سرویس گوگل ادوردز به شما اجازه می‌دهد تا تبلیغات خود را تنها به یکی از دستگاه‌های موبایل، تبلت یا لپتاپ و کامپیوتر دسکتاپ محدود کنید.

کسانی که وب سایت خود را سئو می‌کنند، نیازی به انتشار تبلیغ در گوگل ندارند!

این مورد هم یکی دیگر از باورهای غلطی است که در مورد تبلیغات گوگل ادوردز فراگیر شده است! زمانی که شما با استفاده از روش بهینه سازی سایت، در حال ارتقا جایگاه وب سایت خود هستید، حتما می‌دانید که این فرآیند به طور طبیعی ممکن است ماه ها زمان ببرد! در همین راستا باید در نظر داشت صرف زمان زیاد برای بسیاری از کسب و کارها به معنای از دست رفتن فرصت‌ها و در نتیجه زیان مالی است. با این وجود شما می‌توانید با استفاده از انتشار تبلیغ در گوگل در لحظه به رتبه یک نتایج جستجو صعود کنید!

موضوع بعدی که می‌تواند بسیار متفاوت و مهم باشد، نوع کلیدواژه هایی است که انتخاب می‌کنید. به عنوان مثال زمانی که کلیدواژه‌ی مورد نظر شما از محبوبیت بالایی برخوردار است مانند کلیدواژه "خرید گوشی" حتی اگر وب سایت شما در رتبه‌ی اول نتایج جستجوی گوگل قرار داشته باشد، باز هم با وجود تبلیغات وب سایت های دیگر ممکن است وب سایت شما به لینک سوم یا چهارم برود! چراکه اولویت وب سایت‌هایی که از تبلیغ در گوگل استفاده می‌کنند بالاتر از وب سایت‌های بهینه سازی شده می‌باشد.

نتیجه گیری

تبلیغ در گوگل (Google AdWords) همواره یکی از شیوه‌های موفق تبلیغات در دنیای وب بوده که تاکنون توانسته است اعتماد بسیاری از فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و کمپانی‌های معتبر بین المللی را به خود جلب کند. استفاده از این روش در ایران نیز به قدری تاثیرگذار بوده که بسیاری از فروشگاه‌ها و شرکت‌های ایرانی نظیر فروشگاه اینترنتی دیجی کالا و ... برای افزایش فروش خود از این روش استفاده می‌کنند. با توجه به موارد ذکر شده، بسیاری از باورهای غلطی که در مورد تبلیغ در گوگل ادوردز در جامعه‌ی ما وجود دارد با کمی مطالعه و تحقیق بیشتر از بین می‌روند. دلیل این باورهای اشتباه تنها عدم اطلاعات کافی در این مبحث، مدیریت نادرست تبلیغات، همکاری با برخی از شرکت‌های سودجو و ... بوده که باعث شده است شایعات و باورهای اشتباهی در مورد تبلیغ در گوگل به وجود آید.

شرکت شتاب تک همواره سعی بر شفاف سازی برخی از این باورهای اشتباه داشته است در همین راستا امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شود. اگر به تازگی طراحی وب سایت شما به پایان رسیده است بدون شک استفاده از تبلیغ در گوگل برای دیده شدن وب سایت شما و افزایش مشتریانتان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده تعرفه ها، ویژگی ها و بسته های تبلیغ در گوگل می توانید به صفحه‌ی تبلیغ در گوگل مراجعه نمایید.