شنبه, 05 خرداد 1397

توسعه برند با استفاده از شبکه های اجتماعی

توسعه برند با استفاده از شبکه های اجتماعی

یکی از راه‌هایی که در حال حاضر برای توسعه و رشد یک برند در دنیای اینترنت فراگیر شده است، استفاده از شبکه های اجتماعی می‌باشد. شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای کاربردی و پر اهمیت در بازاریابی به حساب می‌آیند که به صورت رایگان می‌توان در آنها فعالیت کرد. این فعالیت‌ها می توانند با اهداف خاصی دنبال شوند. به عنوان مثال بسیاری از مدیران صفحات در شبکه‌های اجتماعی، افزایش تعداد دنبال کنندگان (Followers) را هدف اصلی خود قرار می‌دهند تا بتوانند از طریق انتشار تبلیغات، کسب درآمد کنند؛ برخی دیگر از آنها محصولات یا خدمات خود را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش می‌گذارند تا از این طریق بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند؛ یا همانطور که در مقاله‌ی قبلی با عنوان عواملی که روی رتبه وب سایت تاثیر می‌گذارد به آن اشاره شد ، ممکن است بسیاری از این مدیران، برای افزایش اعتبار وب سایت خود در گوگل، از این شبکه‌ها استفاده کنند.

اهداف و چگونگی فعالیت در شبکه های اجتماعی متفاوت است اما بهتر است بدانید که فعالیت در آنها اصلا ساده نیست و قطعا نیازمند استراتژی، تولید محتوا، صرف زمان و هزینه است. با توجه به آمار استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی که بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می‌شود، فعالیت در این شبکه ها بیش از پیش مورد استقبال صاحبان کسب و کار قرار گرفته است. با توجه به موضوعات ذکر شده، بکارگیری برخی از ابزارها و منابع می‌تواند تاثیر به سزایی در مدیریت برندسازی شما در شبکه های اجتماعی داشته باشد؛ علاوه بر این بسیاری از امور به صورت خودکار توسط این ابزارها قابل انجام بوده و قطعا در صرفه جویی زمان نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی شتاب ، به بررسی چهار موضوع مهم درباره‌ی توسعه برند در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم.

افزایش کیفیت محتوا

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، حجم، کیفیت و یکتا بودن محتوا سه فاکتور تاثیرگذار در رتبه‌ی وب سایت شما محسوب می‌شوند. به یاد داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی از این قانون مستثنی نیستند چراکه تولید محتوای با کیفیت علاوه بر افزایش اعتبار برند شما باعث می‌شود تا دنبال کنندگان شما در شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش یابند. در همین راستا با تولید محتوای با کیفیت می‌توانید بسیاری از این دنبال کنندگان را به سمت وب سایت خود سوق دهید و با این کار اعتبار وب سایت خود را نیز افزایش دهید. تعداد بالای دنبال کنندگان در شبکه‌های اجتماعی نشان دهنده‌ی بالا بودن سطح کیفیت خدمات ارائه شده توسط شماست و قطعا نقش به سزایی در موفقیت برند شما خواهد داشت پس سعی کنید از این موضوع غافل نشوید.

افزایش فعالیت همراه با مشارکت

برای اینکه برند خود را بیشتر در معرض نمایش بگذارید باید فعالیت داشته باشید. فعالیت در شبکه های اجتماعی ممکن است تعاریف متفاوتی داشته باشند، اما ما فعالیت را اینگونه بیان می‌کنیم:

  • کسب و کارهای دیگر حتی رقیبان خود را دنبال کنید تا برند شما هم به کاربران پیشنهاد داده شود.
  • در بحث‌های مرتبط به فعالیت خود شرکت کنید و با قرار دادن محتوای صحیح در اختیار آنها سعی کنید کاربران را راهنمایی کنید.
  • در صفحات بزرگ تبلیغ کنید تا برندتان را بیشتر در معرض نمایش بگذارید و مخاطبان خود را افزایش دهید.
  • سوالات کاربران خود را به صورت صحیح و زود پاسخ دهید.
  • سعی کنید مطالب خود را به صورت جذاب بیان کنید و از تصاویر با کیفیت و جذاب برای معرفی برند خود استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از ابزارهای آنلاین غافل نشوید. ابزارهایی مانند narrow.io که مختص شبکه‌ی اجتماعی توییتر است به افراد کمک می‌کند تا به روی برندسازی آنلاین خود مدیریت بهتری داشته باشند. به عنوان مثال وب سایت narrow.io موضوع‌هایی که در کسب و کار شما اهمیت دارند و کاربران بیشتری در مورد آن جستجو می‌کنند را به شما پیشنهاد می‌دهد.

شبکه های اجتماعی

سعی کنید با یک نام در شبکه‌های اجتماعی ثبت نام کنید

یکسان بودن نام برند تجاری شما در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و فیسبوک از اهمیت بالایی برخوردار است اما برخی از نام‌های پرطرفدار یا آسان ممکن است توسط افراد دیگری ثبت شده باشند. بررسی یک نام به صورت دستی در شبکه های اجتماعی ممکن است بسیار دشوار و زمان‌بر باشد، به همین خاطر ابزارهایی ساخته شده‌اند که نام مورد نظر را در تمام شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنند و در صورتی که نام مورد نظر شما آزاد باشد، به شما اطلاع می‌دهند. یکی از این ابزارهای کاربردی وب سایت knowem.com می‌باشد که به صورت رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی حائز اهمیت دیگری که در این باره وجود دارد، نام دامنه‌ی وب سایت شماست؛ سعی کنید نام دامنه‌ی شما با نام برند تجاری و شبکه‌های اجتماعی یکسان باشد.

استفاده از ابزارهای کارآمد و خودکار

قطعا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی زمان‌بر است؛ مخصوصا در مواقعی که بخواهیم پست‌ها در ساعات مشخصی منتشر شوند. برای خودکار سازی انتشار پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی روش‌های متفاوتی وجود دارند. به عنوان مثال در صورتی که هنوز برای کسب و کار خود وب سایتی راه اندازی نکرده‌اید، می‌توانید برای خودکارسازی انتشار مطالب خود از ابزار MeetEdgar استفاده کنید. MeetEdgar یکی از معدود ابزارهایی است که به‌روزرسانی محتوای شبکه‌های اجتماعی شما را به صورت رایگان مدیریت می‌کند. امکان زمان‌بندی انتشار مطالب، امکان درج دوباره‌ی محتوای مهم، امکان مشخص کردن تاریخ انقضا برای هر مطلب و ... از ویژگی‌های این ابزار به شمار می‌روند. در طراحی سایت به سبک شتاب نیز این امکان برای شما به وجود آمده است تا بعد از ساخت صفحات جدید، تمامی مطالب آنها به صورت خودکار در شبکه های اجتماعی شما منتشر گردد. استفاده از این امکان قطعا باعث صرفه جویی در زمان و سهولت در انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی خواهد شد.

در حال حاضر بسیاری از روش‌های بازاریابی از بین رفته‌اند اما حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی هنوز یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال به شمار می‌رود. استفاده از روش‌های ذکر شده علاوه بر نمایش برند شما در شبکه‌های اجتماعی، باعث افزایش اعتبار وب سایت شما در گوگل خواهد شد. پس اگر قصد بهینه سازی یا سئو سایت خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید؛ این روش ممکن است در مقایسه با روش‌های دیگر بهینه سازی سایت ، از ارزش کمتری برخوردار باشد اما به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود.