شنبه, 18 آذر 1396

اهمیت ظاهر وب سایت در جذب مخاطب

اهمیت ظاهر وب سایت در جذب مخاطب

یکی از مسائل پر اهمیت در طراحی سایت، ظاهر وب سایت می‌باشد چرا که اکثر کاربران اینترنت وقتی به یک وب سایت جدید مراجعه می‌کنند، در همان 5 ثانیه اول تصمیم می‌گیرند که جستجو در آن صفحه را ادامه دهند و یا آن را ترک کنند.

البته به این موضوع هم باید اشاره کنیم که محتوای مفید وب سایت نیز می‌تواند اهمیت زیادی در جذب کاربران اینترنت داشته باشد و قطعا رعایت این دو نکته تاثیر به سزایی در کسب و کار شما خواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم به چگونگی نوع طراحی و رعایت تجربه‌ی کاربری در طراحی سایت، بپردازیم.

رنگ بندی در طراحی سایت

نوع رنگبندی در طراحی سایت یکی از المان‌های مهم و تاثیرگذار در دید مخاطبان وب سایت است. استفاده از رنگ‌های مکمل و ایجاد ترکیبی معقول در طراحی صفحات سایت، باعث می‌شود تا کاربران با وب سایتی چشم نواز رو به رو شوند و با علاقه‌ی بیشتری از صفحات وب سایت ما بازدید کنند. البته به این نکته باید توجه شود که نوع رنگبندی در سایت باید کاملا مطابق عملکرد و موضوعیت سایت انتخاب شود.

استفاده از فونت مناسب

در مرحله‌ی اول سوالی که معمولا ذهن طراحان وب سایت را به خود مشغول می کند این است که در طراحی سایت باید از چند فونت استفاده کرد؟ اگر چه استفاده از یک فونت کار ساده‌تری می‌باشد اما باید در نظر داشته باشیم که اینگونه دست طراح برای ایجاد تنوع تایپوگرافی خالیست! علاوه بر این استفاده از چند فونت نیز باعث ایجاد نا همانگی بین محتوای سایت خواهد شد. بهترین راه حل، استفاده از یک فونت خانوادگی (Family Font) می‌باشد که حداقل دارای 3 وزن (بولد، معمولی و باریک) باشد. اینگونه می‌توان تنوع لازم برای تایپوگرافی در سایت را به راحتی ایجاد کرد.

طراحی به صورت باز

در گذشته وب سایت هایی که طراحی می‌شدند در چهارچوب خاصی قرار داشتند و محتوا به صورت چند ستونه در آنها قرار می‌گرفت که نمونه‌ی این وب سایت‌ها هنوز هم قابل دسترس می‌باشد و با مراجعه به برخی از وب سایت‌های دولتی می‌توانید این نمونه‌ها را مشاهده نمایید؛ اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت متدهای برنامه نویسی و تغییر سلایق مخاطبان اینترنت، طراحی به صورت تمام صفحه، محتوای تک ستون، فضای باز زیاد و طراحی به صورت خلوت، از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر روش‌های طراحی برخوردار شده است که این نوع طراحی به عنوان طراحی مدرن نیز تلقی می‌شود.

رعایت اصول تجربه‌ی کاربری (UX)

در طراحی سایت یکی دیگر از مسائل مهم در جذب مخاطبان و سعی در از دست ندادن آنها، رعایت استانداردهایی است که باید در حین طراحی سایت رعایت شود. کاربر پسند بودن وب سایت دسترسی راحت به محتوای سایت، خوانا بودن محتوای وب سایت، ایجاد سلسله مراتب از محتوای وب سایت و ... که هر کدام استاندارهای خاص خود را دارند، موضوعاتی هستند که باید در طراحی سایت رعایت شوند. به طور مثال وجود دکمه‌ها در کنار محتوای اصلی سایت و در جایگاه مناسب، منوی اصلی که همراه کاربران اسکرول (scroll) می‌شود باعث می‌شود تا کاربران به تمام قسمت‌های سایت ما و یا توضیحات تکمیلی موضوعات وب سایت، به راحتی دسترسی داشته باشند.

تصاویر مناسب

استفاده از تصاویر به صورت درست همانطور که می‌دانید تصاویر اولین چیزی هستند که کاربران آن را مشاهده می‌کنند در همین راستا در نظر داشته باشید که استفاده از تصاویر متناسب، با کیفیت و زیبا در کنار محصولات یا خدمات وب سایت، تاثیر زیادی در جذب مخاطبان و زیبایی وب سایت شما خواهد داشت